Finally: Rich Mavoko Reveals The Real Reason Why He Left Wasafi Records


Loading...
Finally: Rich Mavoko Reveals The Real Reason Why He Left Wasafi Records

A while ago Rich Mavoko left Wasafi Records after having differences with the management and founded his own record label. With his latest song Usizuge doing quite well at the moment, Mavoko has revealed the real reason why he left Wasafi.

During a recent interview, Mavoko revealed that Wasafi management had been preventing his music from being released after spending sleepless nights in studio.

Loading...

He reveals that the issue got worse to a point that her mother had to intervene to ask why his songs were not being released even after being recorded.

That’s when Mavoko felt his music had no future if he kept on working with Wasafi Records. He then decided to quit and be his own boss.

This is what Mavoko said during the interview;

Kuna Vitu ambavyo niliona vinaenda kinyume na vile nilikuwa nataka na mimi pia napenda kujipima. Hata mama pia alikuwa ananiambia jifunze kujipima maana kuna vitu vingi vilikuwa vinapungua kwangu. Kwa kukaa muda mrefu Jikoni alafu bila kutoa mapishi ambayo uko nayo.

Nilikuwa narekodi material mazuri alafu yapo tu ndani nikiuliza kuhusu label inakuwa ni mambo ya kukimbiana kimbiana. Kuna kipindi nilikaa muda mrefu bila kutoa kazi hadi Mamangu mzazi akawa amepanic , ikabidii awapigie simu wahusika, maana alikuwa ananimabia kuwa kila siku marekodi lakini kazi hazitoki kwa hiyo nitaishia kuwa chizi muziki

Yani nikiwa pale sikuwa naona future yangu. Kila siku imekuwa ni kuzungushana. So mimi nikaona isiwe tabu hii ni biashara na hatugombani nikaona wacha na mimi ni move lakini ikawa ngumu kidogo kwa kuwa wenzangu hawakunielewa kwa haraka haraka. So nikaona isiwe tabu nikwaambia naomba kuondoka, ili nifanye vitu vyangu.

Loading...

Like it? Share with your friends!

Lenny Rono

My Mind is Mine to Give to Whom I Will

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *